Laureaci nagrody oraz ich sylwetki:

  • dr Dorota Pietrucin – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
  • dr Sebastian Buczyński – Uniwersytet Wrocławski
  • dr inż. Ewa Kret – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
  • mgr Joanna Czekaj – Uniwersytet Śląski
AS POLSKIEJ HYDROGEOLOGII 2022

SYLWETKA:

Dr Magdalena Matusiak – ur. 1978 r. jest absolwentką Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu, na kierunku geologia, specjalność hydrogeologia i geologia inżynierska, który ukończyła w 1997 r. W 1996 / 1997 roku była laureatką stypendium naukowego dla najzdolniejszych studentów uczelni. Po ukończeniu studiów podjęła pracę w przedsiębiorstwie hydrogeologicznym Hydroconsult Sp. z o.o., gdzie przez 15 lat awansowała od stanowiska asystenta projektanta do starszego projektanta. W tym okresie, pod kierunkiem dr Stanisława Dąbrowskiego, zdobyła bogate doświadczenie w zakresie projektowania i dokumentowania ujęć, ustalania i ochrony zasobów wód podziemnych oraz modelowania matematycznego przepływu wód. W 2007 r. uzyskała uprawnienia geologiczne w kategorii V nadane przez Ministra Środowiska.

Jest współautorką kilkudziesięciu projektów i dokumentacji hydrogeologicznych, operatów wodnoprawnych oraz analiz ryzyka dla ujęć wód podziemnych. Na szczególną uwagę zasługuje jej udział w dokumentacjach regionalnych dotyczących ustalenia zasobów dyspozycyjnych zlewni bilansowych oraz sporządzanych w celu określenia zasad ochrony głównych zbiorników wód podziemnych.

Jest autorką wielu modeli matematycznych przepływu wód podziemnych sporządzanych zarówno dla potrzeb ustanawiania obszarów ochronnych głównych zbiorników wód podziemnych w Polsce, jak i w celu określenia wielkości zasobów eksploatacyjnych komunalnych ujęć wód podziemnych, wyznaczania ich stref ochronnych, a także do projektowania systemów odwodnieniowych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania zanieczyszczeń ropopochodnych.

Współtworzyła również 8 arkuszy bazy danych GIS Mapy hydrogeologicznej Polski w skali 1: 50 000 pierwszy poziom wodonośny (warstwy informacyjne występowanie i hydrodynamika wód oraz wrażliwość na zanieczyszczenia i jakość wód). W 2010 r. została uhonorowana wyróżnieniem Komisji Opracowań Kartograficznych przyznanym za wysoki poziom merytoryczny interpretacji autorskiej jednego z tych opracowań.

sdr

Pracując w przedsiębiorstwie geologicznym dr Magdalena Matusiak jednocześnie rozwijała swoje zainteresowania badawcze i naukowe. Zwieńczeniem tych działań była obrona rozprawy doktorskiej pt. „Kształtowanie się zasobów wód podziemnych i warunki ich eksploatacji w utworach jury i kredy rejonu Kalisza w świetle badań modelowych”, przygotowanej pod kierunkiem prof. dr hab. Jana Przybyłka w 2017 r.

Dziś dr Magdalena Matusiak ma zaszczyt i przyjemność dzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem ze studentami, ponieważ od 4 lat jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym, wchodząc w skład zespołu Pracowni Hydrogeologii i Ochrony Wód na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu.

W pracy dydaktycznej skupia się na wykorzystywaniu mocnych stron swoich podopiecznych. Nagrodę za te starania stanowią osiągnięcia studentów, którzy z sukcesami aplikują o granty na badania naukowe.

W ramach rozwoju swoich kompetencji dydaktycznych i badawczych dr Magdalena Matusiak ukończyła w 2022 r. Szkołę Tutorów Akademickich, dołączając do grona certyfikowanych tutorów I stopnia.

Podczas cyklicznych spotkań tutorskich pomaga swym podopiecznym rozwijać zainteresowania naukowe w zakresie wyjaśnienia przyczyn niedoborów wody na obszarach, gdzie dotychczas był do niej dostęp, a także zachęca do dyskusji na temat aktywnego zapobiegania kurczeniu się zasobów wód podziemnych lub poznawania narzędzi służących prognozowaniu tempa oraz skutków tego zjawiska.

W ramach działalności organizacyjnej dr Magdalena Matusiak uczestniczyła przy organizacji 8 Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Modelowanie Przepływu Wód Podziemnych w Będlewie (2018 r.) oraz nieprzerwanie pełni funkcję opiekuna roku.

Zainteresowania badawcze dr Magdaleny Matusiak skupiają się na dostępności zasobów wód podziemnych na obszarach wykorzystywanych rolniczo oraz ocenie wpływu sezonowej eksploatacji ujęć do nawadniania upraw na środowisko i przewidywaniu skutków skumulowanego oddziaływania tych ujęć. Zajmuje się również badaniem interakcji wody powierzchniowe – wody podziemne na ujęciach infiltracyjnych oraz czynników wpływających na przebieg infiltracji brzegowej, która jest ważnym naturalnym procesem oczyszczania wód powierzchniowych, zapewniającym długoterminową wydajność i stabilność zaopatrzenia w wodę, zwłaszcza dużych miast. W związku z tymi działaniami w 2018 r. dr Magdalena Matusiak była członkiem zespołu badawczego w projekcie AquaNES, finansowanym ze środków UE w ramach projektu Horyzont 2000, a w 2022 r. została laureatką konkursu „50 x 50: pięćdziesiąt grantów dla 50 młodych naukowców” realizowanego w projekcie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” realizowanym przez UAM w Poznaniu.

Głównym narzędziem, wykorzystywanym w jej pracy naukowo-badawczej jest modelowanie matematyczne przepływu wód przy wsparciu technologii GIS.

Dorobek naukowy dr Magdaleny Matusiak składa się z 13 recenzowanych publikacji naukowych, w materiałach konferencyjnych i czasopismach, tym 3 z listy filadelfijskiej (Journal of Hydrology. Regional Studies IF 5.119; Hydrological Processes IF 3.565; Geological Quarterly IF 1,576). Jest ona również współautorką rozdziału w podręczniku: Ocena prognoz zasobów eksploatacyjnych poprzez porównanie szacunków zasobowych z wynikami długotrwałej eksploatacji wód podziemnych (studium metodyczne) (S. Dąbrowski, J. Przybyłek, 2012).

Dr Magdalena Matusiak aktywnie promuje wyniki swoich badań oraz ideę zrównoważonego gospodarowania wodami podziemnymi podczas licznych wystąpień na konferencjach i sympozjach naukowych, a także w trakcie szkoleń dla pracowników wodociągów i administracji publicznej. Ponadto była zapraszana do wygłoszenia referatów przed międzynarodową publicznością w ramach webinariów organizowanych przez International Association of Hydrogeologists oraz europejskiego konsorcjum uniwersytetów EPICUR – European Partnership for Innovative Campus Unifying Regions.

Wyrazem uznania dla zaangażowania w kwestie zrównoważonej gospodarki wodami na obszarach wykorzystywanych rolniczo było powołanie dr Magdaleny Matusiak w 2022 r. na konsultanta Regionalnej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko, działającej przy RDOŚ w Poznaniu, oceniającej przedsięwzięcia związane z wykonywaniem urządzeń wodnych służących do ujmowania wód podziemnych na potrzeby gospodarowania wodą w rolnictwie polegającego na nawadnianiu upraw.

Prywatnie dr Magdalena Matusiak trenuje jazdę na rolkach, relaksuje się podczas górskich wędrówek, a równowagę osiąga dzięki praktyce jogi.

AS POLSKIEJ HYDROGEOLOGII 2019

SYLWETKA:

Mgr Joanna Czekaj jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego. Jako uczestnik studium doktoranckiego prowadziła badania nad związkiem jakościowo-ilościowym między wodami podziemnymi i powierzchniowymi w rejonie zbiornika goczałkowickiego. Aktualnie kończy przygotowywanie pracy doktorskiej. Do szczególnych zainteresowań Joanny Czekaj należy również zastosowanie GIS i modelowania matematycznego w gospodarce wodnej.

W latach 2011-2019 pracowała jako nauczyciel akademicki, prowadząc m.in. zajęcia w ramach takich autorskich przedmiotów, jak: GIS w hydrogeologii czy systemy informatyczne w praktyce geologa inżyniera, które cieszyły się dużym zainteresowaniem studentów. Była również organizatorem wielu zarówno krajowych, jak i międzynarodowych konferencji naukowych.

Joanna Czekaj jest ponadto autorką lub współautorką 13 publikacji naukowych, w tym publikowanych na tzw. liście filadelfijskiej. W 2017 roku została uhonorowana nagrodą Incipere ausae PolarKNOW, przyznawaną młodym naukowcom w uznaniu za ich działalność publikacyjną.

Odbyła dwa staże zagraniczne: w Kopenhadze (2013) oraz w Bratysławie (2016). W trakcie pobytu w Danii nawiązała efektywną współpracę z zespołem prof. Petera Engesgaarda w ramach projektu Clear 2 − Center for Lake Restoration, o czym świadczą wspólne publikacje, m.in. najnowsza, z kwietnia 2020 r., opublikowana na łamach czasopisma „Limnology and Oceanography” − Ground water‐controlled phosphorus release and transport from sandy aquifer into lake.

W roku 2018 Joanna Czekaj brała udział w 1st Digital Water Management and Water-related Agroecosystem Services: Geostatistics, Hydroinformatics and Groundwater Flow Numerical Modeling Summer School w Pizie, realizowanym w ramach projektu Life+ przez Scuola Superiore Sant’Anna, w trakcie którego nacisk położony był na wykorzystanie innowacyjnych narzędzi informatycznych w hydrologii i hydrogeologii.

Od początku swojej kariery zawodowej realizuje projekty o charakterze badawczo-rozwojowym, wdrożeniowym i innowacyjnym. W latach 2010-2014 uczestniczyła w strategicznym projekcie badawczym pn. Zintegrowany system wspomagający zarządzaniem i ochroną zbiornika zaporowego (ZiZOZap), w którym wypracowano innowacyjny system zarządzania zbiornikiem zaporowym. Ponadto wykonała blisko 15 opracowań prowadzonych na zlecenie m.in. organów administracji publicznej oraz podmiotów gospodarczych.

Joanna Czekaj była uczestnikiem – beneficjentem w dwóch projektach kierowanych do słuchaczy studiów doktoranckich: „DoktoRIS” oraz „Współpraca drogą do innowacji”, których celem było wzmocnienie współpracy między młodymi naukowcami i podmiotami gospodarczymi w ramach działalności B+R. Rezultatem drugiego z tych projektów było uzyskanie przez nią w 2014 roku certyfikatów: Specjalista Innowacji oraz Menadżer Innowacji.

Aktualnie Joanna Czekaj pracuje jako project manager. Jest pracownikiem Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA (GPW SA) w Katowicach, gdzie realizuje międzynarodowe projekty badawczo-rozwojowe. W latach 2016-2019 odpowiadała za realizację przez GPW SA projektu PROLINE-CE: Efficient Practices of Land Use Management Integrating Water Resources Protection and Non-structural Flood Mitigation Experiences, finansowanego ze środków programu Interreg CE.

Od 2019 roku kieruje zespołem GPW w ramach projektu boDEREC-CE, gdzie pełni ponadto rolę managera komunikacji projektu. Ten niezwykle interesujący projekt skupia się na potencjalnym zanieczyszczeniu wód przeznaczonych do spożycia tzw. nowo pojawiającymi się zanieczyszczeniami, w szczególności farmaceutykami i środkami ochrony osobistej.

Prywatnie Joanna Czekaj jest miłośniczką podróży z plecakiem oraz trekkingu wysokogórskiego.

AS POLSKIEJ HYDROGEOLOGII 2016

W dniu 11 października 2016r. podczas podczas konferencji Modelowanie Przepływu Wód Podziemnych w Zakopanem po raz drugi została wręczona nagroda ustanowiona przez Stowarzyszenie Hydrogeologów Polskich – AS POLSKIEJ HYDROGEOLOGII.


ASEM 2016 została pani dr inż. Ewa Kret, która odebrała statuetkę ASA wraz z pamiątkowym certyfikatem z rąk prof. Stanisława Witczaka i prof. Jana Przybyłka oraz przedstawicieli Zarządu – prof. Andrzeja Witkowskiego oraz dr Magdaleny Worsy-Kozak.

SYLWETKA:

Pani dr Ewa Kret jest asystentem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Od 2009 roku (w tym od 2013 już jako pracownik Uczelni) Ewa Kret prowadzi działalność dydaktyczną na Akademii Górniczo-Hutniczej, na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska.

W latach 2010-2013, w trakcie realizacji studiów doktoranckich, brała udział w realizacji 6 projektów naukowo-badawczych, w tym dwóch międzynarodowych (GENESIS, ADVOCATE). Od 2013 roku jest członkiem zespołu, realizującego projekt naukowo-badawczy ISMOP, a od 2015 uczestniczy także w realizacji projektu I-MORE.

Dorobek naukowy dr inż. Ewy Kret obejmuje 6 publikacji polsko- i angielskojęzycznych w czasopismach, z czego 2 z tzw. „Listy Filadelfijskiej”, 3 rozdziały w monografiach oraz 8 w zwartych materiałach konferencyjnych i innych. Prezentowała wyniki swoich badań na  licznych konferencjach i sympozjach naukowych w kraju i za granicą.

Dr inż. Ewa Kret działalność naukową koncentruje głównie na modelowaniu numerycznym przepływu wód podziemnych i migracji zanieczyszczeń w wodach podziemnych, a także na interpretacji danych hydrogeologicznych i hydrologicznych do tworzenia i przewidywania prognoz długoterminowych w zakresie hydrogeologii stosowanej. Prace te stanowią istotną część działań aplikacyjnych w przemyśle wydobywczym i remediacji obszarów zdegradowanych.

Jej działalność nie skupia się wyłącznie na działalności naukowej i badawczej. Pani Kret wykazuje się również działalnością na tle społecznym i organizacyjnym. Od lutego 2016 roku została mianowana pełnomocnikiem Dziekana ds. Promocji Wydziału, gdzie swoją działalność skupia na organizowaniu różnego rodzaju wydarzeń/spotkań promocyjnych (np. Dni Otwarte AGH) i koordynowaniu wszelkiego rodzaju działalności związanych z pełnioną funkcją. Ponadto od 2015 roku należy do Stowarzyszenia Amnesty International walczącego m.in. o prawa kobiet i uchodźców na całym świecie.


AS POLSKIEJ HYDROGEOLOGII 2015

W dniu 21 października 2015r. podczas XVII Sympozjum Współczesne Problemy Hydrogeologii w Ustce po raz drugi została wręczona  nagroda ustanowiona przez Stowarzyszenie Hydrogeologów Polskich – AS POLSKIEJ HYDROGEOLOGII.
ASEM 2015 został pan dr Sebastian Buczyński z Wrocławia, który odebrał statuetkę ASA wraz z pamiątkowym certyfikatem z rąk Honorowego Członka SHP – prof. Stanisława Witczaka oraz przedstawicieli Zarządu – prof. Andrzeja Witkowskiego oraz dr Magdaleny Worsy-Kozak.

SYLWETKA:
Pan dr Sebastian Buczyński (urodzony w 1977) pracuje od roku 2007 na stanowisku adiunkta w Zakładzie Hydrogeologii Podstawowej Instytutu Nauk Geologicznych na Uniwersytecie Wrocławskim. W tym okresie opublikował 46 prac naukowych z czego 5 w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej w Geochimica et Cosmochimica Acta, Catena , Hydrogeology Journal i Epidodes, dwie dalsze są w fazie końcowego opracowania do druku. Większość swoich prac opublikował w Przeglądzie Geologicznym i Biuletynie PIG jak również w seriach Uniwersytetu Wrocławskiego i Współczesne Problemy Hydrogeologii.

Jego zainteresowanie naukowe skupiają się wokół trzech zasadniczych problemów badawczych związanych z występowaniem i jakością wód podziemnych. Główny nurt to badania występowania wód podziemnych w górskich formacjach krystalicznych i krasowych.  Drugi obszar zainteresowania to wody geotermalne, a trzeci obejmuje studia składu chemicznego wód zarówno w kraju jak i na obszarach polarnych.

Dr Buczyński był przewodniczącym i głównym organizatorem IV International Field Workshop for Young Hydrogeologists w Lądku Zdroju w roku 2013. Pełnił funkcje kierownika studiów podyplomowych „GIS i modelowanie przepływu wód podziemnych oraz aktywnie wspierał obchody w ramach Dni wody w roku 2013 i 2014.

Z dużą pasją opiekuje się Kołem Naukowy Geologów organizując sesje terenowe i seminaria. Uczestniczył aktywnie w badaniach polarnych na Spitsbergenie.


AS POLSKIEJ HYDROGEOLOGII 2014

W dniu 17 listopada 2014r. podczas konferencji Modelowanie Przepływu Wód Podziemnych w Ciechocinku po raz pierwszy została wręczona  nagroda ustanowiona przez Stowarzyszenie Hydrogeologów Polskich – AS POLSKIEJ HYDROGEOLOGII.
Pierwszym w historii ASEM została pani mgr inż. Dorota Pietrucin, która odebrała statuetkę ASA wraz z pamiątkowym certyfikatem z rąk Honorowego Członka SHP – prof. Stanisława Witczaka oraz przedstawicieli Zarządu – dr Magdaleny Worsy-Kozak oraz dr inż. Mariusza Czopa.

SYLWETKA:
Pani mgr inż. Dorota Pietrucin jest doktorantką w Katedrze Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Cztery lata temu ukończyła studia na AGH, a obecnie znajduje się w końcowym etapie przygotowania rozprawy doktorskiej. Tematyką jej rozprawy są zagadnienia zanieczyszczeń i remediacji środowiska w silnie zdegradowanym obszarze zakładów chemicznych „Zachem” w Bydgoszczy.

Pomimo krótkiego czasu, jaki upłynął od rozpoczęcia kariery zawodowej Pani mgr inż. Doroty Pietrucin, posiada Ona bogaty dorobek publikacyjny, w tym również w czasopismach z tzw. „listy filadelfijskiej”. Jednocześnie Pani Dorota jest stypendystką Marszałka Województwa Kujawko-Pomorskiego, skąd pochodzi, w ramach V edycji programu finansowanego z funduszy UE – „Krok w przyszłość”.

Dodatkowo Pani mgr inż. Dorota Pietrucin ma znaczące osiągnięcia w pracy dydaktycznej (prowadzi praktyczne zajęcia ze studentami z zakresu migracji zanieczyszczeń) oraz na polu aplikacyjnym (jest współautorką i autorką wielu opracowań dla przemysłu).